6.5 C
Bratislava
sobota, 20 apríla, 2024

Ochorenia chrbtice

Kostra, jej spojenia a svalstvo sú časti pohybovej sústavy. Ľudská kostra tvorí základňu, na ktorú sa upínajú svaly. Kostra chráni vnútorné orgány pred zranením – najmä orgány ako mozog, oči, srdce, alebo pľúca. Skladá sa približne z 206 kostí, ktoré tvoria takmer pätinu hmotnosti ľudského tela. Okrem kosti ju tvoria kĺbové spojenia, chrupky i väzivo. Kostru delíme na 3 základné časti: kostra hlavy – lebka, kostra trupu – chrbtica a hrudník a kostra končatín. Dnes sa budeme venovať chrbtici, ktorá tvorí opornú, nosnú a pohyblivú os tela.

Chrbtica je tvorená z 33-34 stavcov. Stavce sú krátke kosti, z ktorých každý má v sebe otvor. Cez tieto otvory vedie kanál vyplnený miechou, z ktorej vybiehajú pomedzi stavce do všetkých častí tela miešne nervy. Spojenie stavcov medzi sebou nie je tuhé, medzi stavcami sa nachádzajú platničky, ktoré ich „odpružujú“ a tým umožňujú ich drobný pohyb, teda chrbtica je ako celok pružná. U človeka je kvôli vzpriamenému držaniu tela chrbtica značne namáhaná, nakoľko je vystavená veľkému tlaku, nesie veľkú váhu hlavy a ďalších častí tela a prenáša ju cez panvu na dolné končatiny.

Bolesti chrbta sú zvyčajne príznakom poškodenia kĺbových spojení, väzív alebo platničiek nadmerným zaťažením, či nesprávnym držaním tela, silné bolesti ale vznikajú tlakom nesprávne postavených stavcov chrbtice na nervy, alebo blokáciou chrbtice.

Okrem bolesti chrbta je výsledkom aj celá rada zdravotných problémov s tým súvisiacich: bolesti hlavy, zvýšená únava, depresie, zlé dýchanie, slabé okysličovanie tela, tŕpnuce končatiny, ale i problémy súvisiace s očami, ušami, i mozgom.

Liečba bolesti chrbta

Konvenčná metóda pri liečení bolesti chrbta zahŕňa užívanie liekov proti bolesti, zápalom, na uvoľnenie svalov, antidepresív a iných utišujúcich prostriedkov, nemala by však byť jedinou metódou liečenia. Alternatívne spôsoby liečby sa zameriavajú na liečbu vodou, teplom, prístrojmi, masážami, cvičením, fytoterapiou, akupunktúrou a inými.

Tvar chrbtice

Chrbtica má svoje prirodzené zakrivenie do tvaru písmena „S“. Zdravé je zakrivenie mierne a pravidelné, nespôsobujúce bolesť, či napätie svalov, kĺbov. Medzi najčastejšie abnormality týkajúce sa neprirodzeného zakrivenia patria kyfóza, lordóza, rovný chrbát, skolióza, i krivica.

Choroby chrbtice

Kyfóza – chrbtica oblúkovito prehnutá dozadu. Prejavuje sa guľatými plecami, plochou hruďou a hlavou natiahnutou dopredu. Chrbát je vpadnutý a zakrivenie je viditeľné najmä v jeho hornej časti. Tento typ zlého držania tela je jedným z najčastejších, často ho však vídame aj u ľudí pripútaných na vozík, alebo tých, čo trávia veľa hodín v sede. Kyfóza vyvoláva tlak na pľúca a tráviacu sústavu, vplýva na kapacitu dýchania, môže viesť k respiračným chorobám, pichaniu a tŕpnutiu prstov, zápche, depresiám. Pri liečení ochorenia sa dôraz kladie na správne dýchanie a cvičenia pre správne držanie tela.

Lordóza – spodná časť chrbtice je príliš prehnutá dovnútra, môže vyvolať slabosť svalov žalúdka a stuhnutie svalov chrbta. Pri liečení lordózy sa vystrite a uvoľnite kolená. Panva by mala byť vysunutá mierne dopredu a brušné svaly trochu vtiahnuté. Je potrebné vtiahnuť aj bradu. Odporúčané sú aj cviky na posilnenie brušného svalstva.

Rovný chrbát – v spodnej časti chrbtice chýba oblúk, svaly sú tam nečinné, znakom sú aj zaoblené ramená. Panva je vysunutá dopredu. Pri cvičení sa posilňujú svaly panvového dna, pomôcť môže aj vankúšik podložený pod krížami.

Skolióza – znamená vykrivenie chrbtice do jednej strany, čo je spôsobené nesprávnym držaním tela, nosením tašky cez jedno plece, alebo ju je možné aj zdediť. Často jej znakom je aj rozdielna dĺžka nôh, čo sa lieči vyrobením špeciálnej podložky na topánku. Ak nie je ochorenie až tak výrazné, lieči sa aj naťahovaním svalov bokov a trupu.

Rachitída alias krivica – ochorenie, ktorého znakmi sú zakrivený chrbát, krivé nohy, úzka panva, ochorenia zubov, či spomalený rast. Často sa vyskytuje najmä u malých detí. Naznačuje, že kostra sa ťažšie vyvíja v dôsledku nedostatku vitamínu D, nedokonalého vstrebávania potravy v črevách, je spôsobené ťažkými a chronickými infekciami, ako aj nedostatočné slnenie. Dnes sa tomuto ochoreniu dá predísť dostatočnou výživou u tehotných žien a výživou novonarodených detí, u nás sa preto takmer nevyskytuje. Ochorenie sa skôr vyskytuje v málo rozvinutých krajinách.

Vyskočené platničky – znakom je náhla a silná bolesť chrbta, ktorú často sprevádzajú aj kŕče chrbtových svalov, bodavé bolesti a strnulosť jednej, alebo obidvoch dolných končatín. Pri vyskočenej platničke okamžite vyhľadajte lekára a nesnažte sa ju nijako napraviť bez lekárskeho dohľadu. Ochorenie platničiek môže vyvolať aj stres, fajčenie, vibrácie, cukrovka alebo skolióza.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY