7.9 C
Bratislava
utorok, 19 marca, 2024

Liposukcia vás zbaví prebytočného tuku

Liposukcia – slovíčko, ktoré poznajú mnohé ženy túžiace po krajších krivkách postavy a zbavenia sa tukových vankúšikov. Liposukcia je operačný zákrok na odstránenie nežiaduceho nahromadeného tuku. Práve slovíčko „operačný“ je dôvodom, prečo mnohé ženy tento zákrok nepodstúpia.

Liposukcia nie je len doménou žien. Muži ju vyhľadávajú tiež (aj keď pomerne zriedkavejšie než ženy). Najčastejším dôvodom, pre ktorý sa páni rozhodnú podstúpiť tento zákrok je problém s ukladaním tuku v oblasti pásu a pŕs (zväčšenie prsných žliaz, ktoré začnú pripomínať ženské prsia – gynekomastia).

Liposukcia a obezita nejdú dokopy

Liposukcia nie je metódou na liečenie celkovej obezity. Liposukcia len zlepší kontúry postavy.  Ak sa vám tuk ukladá len na isté miesta tela, ak sa neviete zbaviť odolného tuku v oblasti pásu, zadku, stehien,… aj napriek cvičeniu či diétam – s týmto vám liposukcia pomôže, ale pokiaľ trpíte celkovou obezitou, nadváhou, celulitídou pomoc v tejto oblasti budete hľadať márne. Táto metóda vám zdravú životosprávu nenahradí. Trvalý efekt liposukcie je možný len v prípade, že si po zákroku udržíte rovnakú hmotnosť a dodržíte vhodnú životosprávu. Inak máte odobratý tuk o pár mesiacov naspäť.

Zbaviť sa odolného tuku

Na každom tele sa nájdu miesta, kde sa podkožný tuk drží zubami nechtami. Nie a nie sa ho zbaviť. Ak vás trápi dvojitá brada, tuk na stehnách, alebo bokoch, v oblasti brucha, prípadne na ďalších miestach aj napriek všemožným snahám zbaviť sa ho liposukcia vám môže pomôcť. Najčastejšie sa vykonáva v oblastiach podbradku, vnútornej strane paží, na chrbte vo výške lopatiek, bokov, pásu, zadku, vnútorných a vonkajších stehien, vnútorných kolien.

Vhodní kandidáti

Či patríte medzi vhodných kandidátov na liposukciu vám najlepšie odpovie lekár – chirurg. Ten vám povie či táto metóda váš problém s tukom odstráni, či vaše požiadavky nie sú prehnané, prípadne či môžete od zákroku očakávať aj niečo viac.

Skôr než vám zákrok odporučí zhodnotí kvalitu vašej pokožky. Elasticita pokožky sa vekom stráca. Ak to bude aj váš prípad, v oblastiach, kde vám bude tuk odobratý, bude pokožka ovisnutá, krepová. Chirurg v tomto prípade môže navrhnúť aj abdominoplastiku – chirurgické odstránenie nadbytočnej kože.

Rizikové skupiny

Aj keď je liposukcia estetický zákrok, nie každý ju môže podstúpiť. Je pár rizikových faktorov, ktoré môžu byť dôvodom aby ste si to s liposukciou dobre premysleli:

  • cukrovka,
  • srdcovo-pľúcne ochorenia,
  • problémy s krvným obehom, vysoký krvný tlak,
  • znížená imunita,
  • porucha zrážanlivosti krvi,
  • žilná trombóza.

Druhy liposukcií

  • Tumescentná – tukové väzby sa rozbijú množstvom anestetického roztoku, vznikne tzv tumescent. Takto rozbitý tuk sa odsaje cez malé rezy na pokožke.
  • Water – jet (WAT) – malé množstvo anestetického roztoku sa vstrekne tlakovou pumpou vo forme vodného lúča do oblasti kde sa chceme tuku zbaviť. Špeciálnymi kanylami sa odsaje tuk. Pri tejto metóde sa minie len tretina objemu roztoku než pri tumescentnej metóde. Výsledok je pritom rovnaký (odsaje sa rovnaké množstvo tuku).
  • Laserová
  • Ultrazvuková
  • Rádiofrekvenčná
  • Vibračná

Posledné metódy sú neinvazívne. Fungujú na princípe rozbíjania tukových buniek pôsobeným ultrazvuku, rádiofrekvencie alebo vibrácií. Obsah tukových buniek sa následne z organizmu odplaví lymfatickými cestami.

Priebeh liposukcie

Ide o operačný zákrok, ktorý sa podľa miesta, z ktorého sa tuk bude odsávať a jeho množstva vykonáva v celkovej anestézii alebo lokálnom umŕtvení.

Lokálne umŕtvenie

Pokiaľ je pacient zdravý, netrpí žiadnymi chorobami nie sú potrebné žiadne predoperačné vyšetrenia. Ak ale nejaké ochorenie pacient má, je vhodné (podľa závažnosti choroby) urobiť aspoň vyšetrenie krvi, vnútorného prostredia alebo interné predoperačné vyšetrenie.

Celková anestézia

Pred uspaním je potrebné urobiť pacientovi predoperačné vyšetrenia.

Do ošetrovanej oblasti sa pomocou dlhej ihly vpraví anestetický roztok, ktorý uvoľní väzby medzi tukovými bunkami (tuk sa „rozpustí“). Takto sa značne uľahčí jeho odsatie. Tuk sa odsáva dlhou kovovou trubičkou – kanylou napojenou na prístroj, ktorý vďaka podtlaku tuk odsaje.

Pre zavedenie kanyly a odsatie podkožného tuku sa musí pokožka rozrezať. Rezy sú dlhé pár mm a sú v nenápadných oblastiach, ktoré sú bežne zakryté spodnou bielizňou, alebo v ohybových ryhách.

Po zákroku

Pár hodín od ukončenia zákroku môže ešte z rán vytekať roztok, môže byť aj mierne zafarbený krvou – nie je to nič neobvyklé.

Po zákroku dostane pacient špeciálnu elastickú bielizeň, alebo návlek, ktorý by mal mať na operovanom mieste aspoň 1 – 2 mesiace. Dole ho môže dať len na nutný čas počas osobnej hygieny.

Výsledný efekt sa dostaví pár mesiacov po zákroku – po úplnom odznení všetkých opuchov.

Komplikácie pri liposukcii

  • Krvácanie, hematóm (výron krvi). Aj napriek šetrnému prevedeniu zákroku môže k týmto menším komplikáciám dôjsť. Vhodný je pooperačný kľudový režim.
  • Infekcie – aby sa predišlo infekcii zvyknú sa jednorázovo podávať pred operáciou antibiotiká.
  • Vytvorenie serómu v rane. Ide o podkožnú kapsu, ktorá je naplnená žltkastou tekutinou. Seróm sa môže objaviť pár dní po zákroku – neodstraňuje sa. Seróm sa vždy vstrebe (niekedy to môže trvať aj niekoľko týždňov).
  • Opuch – opuch je pri tomto zákroku bežný. Tretí deň po operácii je najvýraznejší, ale zmizne (niekedy môže byť opuch viditeľný ešte aj mesiac po operácii).
  • Asymetria, nerovnosť plochy po zákroku – pokiaľ je to potrebné vykoná sa ďalšia liposukcia na odstránenie týchto menších nedokonalostí.
Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY