9.2 C
Bratislava
piatok, 19 apríla, 2024

Feng šuej

Feng šuej – Feng Shui je starodávna čínska filozofia a umenie zároveň. Feng šuej spočíva na predstave, že sme spojení so všetkým vo vesmíre a že sme jeho súčasťou. Doslovný preklad Feng šuej je „vietor a voda“, alebo jednoducho povedané prírodné prostredie. Cieľom tejto filozofie je harmónia priestoru, v ktorom sa pohybujeme, bývame, alebo pracujeme. Vďaka jeho harmonizácii si môžeme zlepšiť zdravie, finančné záležitosti, môžeme ľahšie dosiahnuť úspech v práci, alebo v podnikaní, zvýšiť si sebavedomie, alebo upevniť psychickú pohodu. Princípy Feng šuej môžete aplikovať na byt, dom, záhradu, kanceláriu, hotelový, alebo reštauračný priestor a je jedno, či preferujete moderný, alebo klasický štýl, či inklinujete k starožitnostiam, alebo ste zástancami minimalistického štýlu.

Základné princípy Feng šuej

Podstatou tejto filozofie je žiť v súlade so sebou, s ostatnými ľuďmi a s prírodou. Podľa čínskeho myslenia sú podstatou univerza 2 protichodné sily: JIN a JANG, ktoré stoja oproti sebe. Jin je ženský prvok, znamená aj Mesiac, tmu, zimu, chlad, pasívnosť, pokoj, spánok, pokojnú vodu, údolie, mäkkosť, nepárne čísla, vnútro, záhrady, zem. Naproti tomu Jang je mužský prvok, znázorňujúci aj Slnko, svetlo, leto, horúčavu, aktivitu, pohyb, bdelosť, hory, kopce, tvrdosť, párne čísla, vonkajšok, domy, nebesá. Z Jin a Jangu vzniká životná energia, zvaná čchi, ktorej nositeľmi je 5 elementov – piatich prvkov a vzťahov medzi nimi. V ideálnom prípade by mala medzi nimi existovať rovnováha, keď jeden prevláda, alebo chýba, nastávajú problémy.

Medzi týchto 5 elementov patria: drevo, oheň, zem, kov a voda. Voda umožňuje rásť drevu, drevo horieť ohňu, výsledkom je popol – zem, v nej sa tvorí kov, ktorý sa v tekutej podobe podobá na vodu. Ďalší cyklus platí takto: oheň je hasený vodou, tá je pohlcovaná zemou, z ktorej sa odčerpáva energia pre drevo, a to môže zničiť kov.

Energia čchi by mala prúdiť v prostredí pokojne, bez prerušení. Tam kde bude prúdiť veľmi rýchlo, alebo príliš pomaly, alebo nebude vôbec prúdiť môžu nastať problémy.

Bagua

Bagua – pakua predstavuje životnú cestu pomocou ktorej si môžete vytvoriť príjemný životný, odpočinkový a oddychový priestor. Bagua znázorňuje schému, ktorá ukazuje energie spojené s každým z ôsmich smerov: sever, severozápad, severovýchod, juh, juhovýchod, juhozápad, východ a západ. V prípade, ak vás zaujíma ako aplikovať baguu v rámci vášho životného priestoru, je najvhodnejšie si objednať konzultáciu u certifikovaného odborníka na Feng šuej, ktorý váš byt, alebo dom zameria a poradí, ako ho čo najvhodnejšie upraviť, ktoré miesta je potrebné posilniť.

Symboly vo Feng šuej

Feng šuej na posilnenie priestoru, alebo životných oblastí používa rôzne symboly, ako sú krištáľové gule na lankách, sochy bohov, alebo Budhu – pre dosiahnutie úspechu a blahobytu, amulety, zrkadielka, zvonkohry, fontánky, obrazy, rôzne predmety pre hojnosť, čínske mince – symboly bohatstva, blahobytu a šťastia, stromčeky šťastia – talizmany, pre radosť a harmóniu, ale aj náramky na ochranu a proti urieknutiu.

Feng šuej v praxi

Keďže Feng šuej je široko obsiahle učenie, vyberáme aspoň zopár tipov, ako si zharmonizovať vaše bývanie.

Vstup do domu

Z hľadiska Feng šuej je vchod do domu veľmi dôležitý. Predstavuje vizitku, ktorou sa prezentujete pred okolitým svetom a napovedá veľa o vašom živote. Mať príjemný pocit z domova, byť hrdý na to, ako vyzerá a tešiť sa na príchod domov, to všetko môžete ovplyvniť. Vchod do vášho domu, alebo bytu – teda predsieň predstavuje prvé miesto, kde sa denne vraciate, kde vítate svojich hostí a je to zároveň aj posledné miesto vášho príbytku, pred odchodom z domu. Ak je táto miestnosť tmavá, zle vetraná, alebo je tam neporiadok, nebude pôsobiť prívetivo na vás a ani na vašu návštevu, ktorá nebude mať chuť vstúpiť ďalej.

Problémové miesta v dome, byte

Sú to najmä ostré rohy, skosené šikmé steny, znížené stropy, ostré hrany nábytku, tmavé kúty a neporiadok. Najlepší výsledok, ako dosiahnuť čo najpríjemnejší príbytok plný harmónie, je pozeranie sa na vaše bývanie očami návštevníka. To znamená, zoberte si pero a papier a snažte sa prejsť celý priestor, miestnosť po miestnosti akoby nestranným pohľadom niekoho cudzieho. Zistené nedostatky si ihneď zapíšte, aby ste na ne nezabudli. Veľmi nápomocné je využitie fotoaparátu. Stačí, ak si nafotíte celý priestor a následne si fotografie kritickým okom poobzeráte. Možno na fotkách skôr nájdete nedostatky, ktoré vám v bežnom pohľade uchádzajú a pri bežnom živote im nevenujete pozornosť. Niektoré nedostatky je možné odstrániť úplne a niektoré len zmierniť. Často sa stáva, že vlastník nehnuteľnosti si za roky v nej strávenými už zvykol na tieto nedostatky, či už je to olupujúca sa omietka na stenách, fľakaté koberce, nesúrodý a opotrebovaný nábytok, nefunkčné spotrebiče, alebo prepchatosť predmetmi bez ďalšieho využitia, ktorých sa nevedel zrieknuť a ktoré mu spôsobujú aj chaos v živote. Nevedomky a pritom výrazne môže vplývať aj zle zvolená farba miestnosti.

Poriadok

Ak máte doma, alebo v kancelárii neporiadok, zaručene sa nebudete na takomto mieste dobre cítiť. Práve naopak, nezaložené veci vás budú denne oberať o energiu a budú rozptyľovať vašu pozornosť. Pri zariaďovaní interiéru myslite vopred na to, že každá vec, knihy, albumy, kuchynské spotrebiče, oblečenie, alebo pracovné náčinie musia mať svoje miesto, pretože inak budete tieto predmety presúvať hore dole a bude vás to okrádať o energiu, ale aj o čas. Ľudia často, roky bývajúc v tom istom priestore, dokupujú nové dekorácie, alebo si nesú suveníry z dovoleniek, a takýmito predmetmi často zapratávajú svoj životný priestor. Nakoniec sa stávajú otrokmi týchto vecí, ktoré ich zväzujú s pocitom stagnácie. Raz za čas, si preto prejdite predmety, ktoré máte na poličkách, ale aj uložené v skriniach, vyhoďte, to čo už nepotrebujete, alebo to darujte niekomu inému.

Čistota

Upratanie je rýchly a okamžitý spôsob, ako zmeniť atmosféru domova. Vyberte si na to slnečný, suchý deň, aby ste mohli celý priestor dôkladne prevetrať. Umyte okná aby sa k vám dostalo viac slnečnej energie čchi, poriadne vyčistite vstupný priestor, sporák a kúpeľňu. Vyperte všetky záclony a vyprášte koberce. Sviežosť a vzdušnosť docielite aj vázou z čerstvými kvetmi, vždy dajte prednosť živým pred umelými.

Zrkadlá

Vyvarujte sa prasknutých, odbitých zrkadiel, alebo zrkadiel skladajúcich sa z viacerých častí, ktoré delia postavu. Takisto aj zájdené alebo začernené zrkadlá majú silný a väčšinou nežiaduci účinok. Okolo zrkadiel by mali byť rámy. Vyvarujte sa zrkadiel umiestnených oproti sebe, oproti posteli, dverám, alebo oproti oknu.

Podpora zdravia

Zdravie podporíte akýmikoľvek zelenými rastlinami, nakoľko do priestoru vnášajú prirodzenú živú energiu. Zdravo rastúce rastliny prečistia vzduch v miestnosti, listy pohltia zvukové vlny, takže miestnosť sa bude stať tichšia a uvoľňujúcejšia. Ak vlastníte záhradu, doplňte v nej prvok vody. V orientálnom lekárstve má voda v našom tele spolu s energiou čchi, ktorá s ňou prúdi, zvláštny vplyv na naše zdravie.

Bezpečie

Vo Feng šuej sú 4 miesta, kde energia obklopuje naše telo: pred nami, za nami, vľavo od nás a vpravo od nás. Tieto pozície symbolizujú 4 zvieratá: fénix, korytnačka, drak a tiger. Dôležitá je najmä korytnačka nám chráni chrbát, preto by sme mali sedieť chrbtom k stene, tým sa cítime pohodlne a bezpečne.

Posteľ

Posteľ je z hľadiska Feng šuej veľmi dôležitá, je to nábytok určený na intimitu, je to miesto oddychu a spánku. Posteľ neumiestňujte priamo oproti dverám tak, aby vaše nohy nesmerovali von z miestnosti. Táto poloha vám prinesie len únavu a vyčerpanie. Ideálne je za čelom postele mať pevnú stenu, aby ste boli počas spánku chránení a s výhľadom na celú miestnosť a dvere.

Zvonkohra

Dodávajú pokojnej miestnosti prirodzený zvuk. Môžu byť drevené, kovové, porcelánové, alebo sklenené. Vyberte si starostlivo takú, aká sa vám páči. Drevené zvonkohry majú ľahší zvuk a sú najúčinnejšie v severnej, východnej, juhovýchodnej a južnej časti domova. Porcelánové vydávajú vyšší zvuk, použite ich v južnej, juhozápadnej, severovýchodnej, západnej a severozápadnej časti domova. Sklenené so svojim zvonivým zvukom sú vhodné na severe, východe a juhovýchode.

Hodiny

Ak chcete byť organizovaní, alebo chcete aby sa nám viac darilo, je potrebné vniesť do nášho života istú štruktúru, respektíve rytmus na pravidelnej báze. Vytvorte si preto rytmus v rôznych činnostiach vášho dňa, ako je čas kedy vstávate, čas na jedlo, čas na oddych, alebo čas kedy chodíte spávať. Rytmus vám zlepšia aj kyvadlové hodiny umiestnené v priestore. Ak vám však tykanie vadí, radšej voľte hodiny na batérie, ale nenechávajte si hodiny, ktoré stoja. Vaša energia tak bude stáť spoločne s hodinami.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY