9.7 C
Bratislava
štvrtok, 18 apríla, 2024

Cisársky rez – keď prirodzený pôrod nie je možnosťou

Príchod nového človiečika na svet je sprevádzaný radosťou, šťastím, ale aj obavami a strachom. Tehotenstvo a samotný pôrod je pre mnohé mamičky naplnený aj obavami o zdravie dieťaťa a ich samých. Existujú dva spôsoby pôrodu. Prirodzený spôsob a cisársky rez. Pokiaľ je všetko v poriadku – dieťa aj matka, pôrod je prirodzený – vaginálny. Ak však dôjde čo i len k najmenším komplikáciám prechádza sa na pôrod cisárskym rezom – sekciou.

História cisárskeho rezu

Prvé zmienky o pôrode sekciou sa objavili už pred našim letopočtom. V Ríme bol zákaz pochovávať mŕtve tehotné ženy skôr, než sa z nich vyberie plod. Úmrtnosť tehotných žien v minulosti pri cisárskom reze bola takmer 100% – bolo to ale z dôvodu nedostatočnej hygieny a infekcií. V súčasnosti sa už kladie veľký dôraz na hygienu a čistotu pri operáciách a tehotné ženy už na infekcie pri sekcii neumierajú.

Pôrod cisárskym rezom

Pri cisárskom reze ide vlastne o operačný priebeh pôrodu. V našej krajine sa vykonáva len ak je ohrozená zdravie alebo život matky, dieťaťa, alebo oboch naraz. V iných krajinách má žena na výber či porodí dieťa prirodzene, alebo dá prednosť cisárskemu rezu. Je to hlavne z dôvodu strachu žien pred prirodzeným, vaginálnym pôrodom.

Druhy cisárskeho rezu

Primárny – plánovaný cisársky rez. Už počas tehotenstva je o tomto spôsobe pôrodu rozhodnuté. Ide hlavne o prípady, kedy je prirodzený pôrod pre matku a (alebo) dieťa rizikovejší než cisársky rez. Plánovaný cisársky rez sa môže naplánovať aj počas kontrakcií ak sa vyskytnú nepredvídané komplikácie.

Sekundárny – neplánovaný cisársky rez.  Vykonáva sa v akútnych prípadoch, kedy je život a zdravie matky, alebo dieťaťa vážne ohrozené.

Kedy má cisársky rez prednosť pred prirodzeným pôrodom

Cisársky rez sa vykonáva z týchto dôvodov:

  • Zlá poloha plodu
  • Úzka panva rodičky (nepomer medzi veľkosťou hlavy dieťaťa a panvou matky)
  • Plod trpí nedostatkom kyslíka
  • Obezita
  • Ochorenie matky – nádorové, psychické (schizofrénia), herpes
  • Ak plod má nedostatok kyslíku a hrozí jeho udusenie
  • Placenta praevia – placenta je blízko krčku maternice, alebo ho úplne pokrýva.
  • Abrupcia placenty – placenta sa oddelí od maternice a tak sa preruší prívod živín a kyslíka pre plod.
  • Prvé tehotenstvo u žien vyššieho veku.
  • Rh inkompatibilita – ide o nezhodu medzi Rh matky a plodu. Ak má matka Rh – a dieťa krvnú skupinu s Rh + ide o rizikové tehotenstvo.

Priebeh cisárskeho rezu

Príprava na cisársky rez je podobná príprave na prirodzený pôrod. Keď začnú kontrakcie alebo odtečie plodová voda v nemocnici vás napoja na snímač kontrakcií maternice. Potom dostanete klystír – môžete sa rozhodnúť či ho chcete, alebo nie, ale je to vhodnejšie. Po vykonaní potreby dostanete sťahujúce pančuchy, alebo vám obviažu nohy fáčom – prevencia pred vznikom trombózy a krvných zrazenín. A nakoniec anestézia. Pokiaľ je cisársky pôrod plánovaný môžete si vybrať medzi celkovou anestéziou, alebo epidurálnou anestéziou (spinálne umŕtvenie)

Epidurálna anestézia (spinálne umŕtvenie) – matka je pri vedomí, dolnú časť tela necíti. Jediné čo matka pri tejto anestézii cíti sú tlaky a ťahy – žiadnu bolesť. Dieťa môže takto vidieť a počuť hneď ako sa narodí.

Celková anestézia – najčastejšie sa k nej pristupuje pri neplánovanom cisárskom reze. Matka pri nej spí a nič necíti ani nepočuje. Dieťa uvidí až keď sa preberie z anestézie.

Lekár počas sekcie otvorí brušnú dutinu, následne otvorí maternicu (veľkosť rezu na maternici je úmerná veľkosti hlavičky dieťaťa), vyberie dieťa, vyberie placentu a všetko postupne zas zašije (najprv maternicu, pobrušnicu a nakoniec brušnú stenu).

Riziká cisárskeho rezu

  • Anestézia – môžu sa vyskytnúť alergické reakcie na podané lieky alebo ďalšie komplikácie. Tieto lieky sú pre organizmus značnou záťažou. Pri epidurálnej anestézii môže dôjsť k problémom s dýchaním (ak anestetikum zasiahne aj dýchacie cesty)
  • Operácia – väčšia strata krvi, embólia pľúcnej tepny, vznik trombózy, náhodné poranenie mechúra, čriev, maternice, väčšie riziko infekcií.
  • Rekonvalescencia – telesná vyčerpanosť, zápal žíl, problémy s črevami, horúčka, zrasty v oblasti jazvy, bolesti v oblasti panvy, infekcie. Druhý deň po pôrode sekciou má žena bolesti v oblasti rezu – má problém vstať z postele.
  • Neskoršie riziká – zrasty v brušnej dutine, chronické bolesti v panve, pri ďalšom tehotenstve je riziko pretrhnutia maternice v mieste rezu.

Cisársky rez predstavuje riziko aj pre dieťa, ktoré môže mať problém s dýchaním, nižšie Apgar skóre a je tu aj riziko porezania pri prerezaní maternice.

Pôrod cisárskym rezom je vhodný keď prirodzený pôrod predstavuje pre matku a dieťa veľké riziko. Je to invazívny zásah do organizmu matky a pre dieťa to nie je práve prirodzený príchod na svet. Ľudský organizmus je stvorený pre vaginálny pôrod. K cisárskemu rezu (sekcii) pristupujú lekári len v prípade vážneho ohrozenia matky, alebo dieťaťa.

Zuzana UjházyováAutorkou článku je Zuzana Ujházyová. Zuzana vyštudovala analytickú chémiu. Momentálne si dopľňa ďalšie vzdelanie na Jesseniovej lekárskej fakulte v Martine. Na portáli Nazdravie.sk najčastejšie publikuje články o ľudskom tele, chorobách a ich liečbe.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY