16.4 C
Bratislava
piatok, 29 marca, 2024

Chrípka

Chrípka je vysoko nákazlivé infekčné ochorenie!

Chrípka je závažné infekčné ochorenie, ktoré sa trvalo podieľa na celosvetovej chorobnosti a úmrtnosti. Každý rok postihne 10–15 % svetovej populácie a na rozdiel od bežných respiračných ochorení je každoročne príčinou 250–500 000 úmrtí na celom svete. Závažnosť chrípky sa často podceňuje, pretože mnoho ľudí omylom považuje za chrípku akúkoľvek virózu spojenú s nádchou, kašľom a teplotou. Na našom území každoročne ochorie na chrípku niekoľko stotisíc osôb a v dôsledku jej komplikácii zomrie 1000–1200 osôb. Medzi rizikové skupiny patria deti, seniori, tehotné ženy a pacienti so základným chronickým ochorením. Najúčinnejšou prevenciou chrípky je každoročné očkovanie.

Aké sú symptómy

Vírus chrípky napáda respiračný systém, medzi osobami sa prenáša predovšetkým kvapôčkovou infekciou. Príznaky infekcie sú:

  • zvýšená telesná teplota
  • bolesti hlavy
  • únava (môže byť extrémna)
  • suchý kašeľ
  • bolesť hrdla
  • upchatý nos
  • podráždené oči
  • zimnica

Následky chrípkovej infekcie sú vážnejšie a trvajú dlhšie než následky nachladnutia. Liečba trvá obvykle jeden až dva týždne. Chrípka môže byť niekedy smrteľná, predovšetkým u slabých, starých alebo chronicky chorých ľudí.

Väčšina ľudí, ktorí sa infikujú, sa zotaví počas jedného až dvoch týždňov, ale u niektorých sa môžu vyvinúť život ohrozujúce komplikácie (napríklad zápal pľúc). V USA dostanú chrípku každoročne milióny ľudí (približne 10 – 20 % obyvateľstva). Priemerne 36 000 ľudí ročne v USA chrípke podľahne a 114 000 ľudí je pre chrípku hospitalizovaných. Komplikácie môžu nastať aj u zdravých ľudí a v každom veku. Komplikáciami spojenými s chrípkou sú najviac ohrození starší ľudia nad 65 rokov a malé deti. Príkladmi komplikácií sú zápal pľúc, bronchitída (zápal priedušiek), sínus a ušná infekcia.

Chrípka tiež zhoršuje chronické zdravotné problémy. Ľudia s astmou môžu mať záchvaty počas chrípky a ľudia s chronickou poruchou srdca môžu pocítiť zhoršenie stavu.

Variabilita

Chrípková infekcia je veľmi variabilná — podobné vírusy sa našli u ošípaných a domácej hydiny. V miestach, kde je vysoká koncentrácia obyvateľstva, ošípaných a vtákov v tesnej blízkosti (napríklad niektoré časti Ázie), umožňujú súčasné infekcie rôznych živočíšnych druhov výmenu genetického materiálu medzi viacerými kmeňmi vírusu chrípky. To je pravdepodobne hlavná príčina vzniku nových nákazlivých kmeňov chrípky. Predpokladá sa, že skôr či neskôr dôjde ku rekombinácii, ktorá vyprodukuje kmeň chrípky ničivý rovnako ako bol vírus Španielskej chrípky z roku 1918.

Koncom roka 1997 infikoval nový kmeň vtáčej chrípky pochádzajúci z hydiny v Hongkongu 18 ľudí, šiesti chorobe podľahli. Tento kmeň nie je veľmi ľahko prenosný z človeka na človeka, ale vysoká miera úmrtnosti a možnosť ďalšej rekombinácie znamenali, že riziko bolo považované za natoľko vážne, že všetka hydina v Hongkongu bola zničená. Vtáčia chrípka prenosná aj na človeka sa opäť objavila v januári 2004 v Kambodži, Vietname a Thajsku.

Chrípková sezóna

Chrípka sa vyskytuje predovšetkým v zimnom období, a pretože južná a severná polguľa majú zimu v rôznom čase, vznikajú každoročne dve chrípkové sezóny. Hope-Simpson v roku 1981 zistil, že prepuknutia chrípkovej epidémie sú globálne všadeprítomné a vyskytujú sa vždy 6 mesiacov po období maximálneho slnečného žiarenia v danej oblasti. Preto Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) podporuje každý rok výrobu dvoch vakcín — pre južnú aj severnú pologuľu.

Napriek tomu, že chrípka na severnej polguli vrcholí v januári alebo februári, nie je to vždy tak. Napríklad chrípková pandémia v rokoch 1918 – 1919 dosiahla svojho vrcholu koncom jari a leta, vtedy však hrali dôležitú rolu oslabenie a podvýživa obyvateľstva po prvej svetovej vojne.

Nie je celkom jasné, prečo je intenzita výskytu chrípky sezónna a nie rovnomerná počas celého roka. Možné vysvetlenie spočíva v tom, že ľudia sú v zime menej vonku, sú častejšie v blízkom kontakte, čo je príčinou prenosu nákazy. Ďalším vysvetlením je, že chlad oslabuje imunitný systém človeka.

Prevencia

Proti chrípke existuje očkovanie, ale pre vysokú schopnosť mutácie vírusu sú jednotlivé vakcíny účinné len približne jeden rok. Svetová zdravotnícka organizácia určuje zloženie vakcíny každý rok tak, aby obsahovala najpravdepodobnejšie kmene vírusu. Chrípková vakcína je odporúčaná ľuďom z rizikových skupín, ktorí by mohli mať komplikácie.

Liečba, alebo, čo keď sme už chorý

Vyhýbajte sa veľkému množstvu ľudí

Nenavštevujte kino, divadlo ani obchodné domy, cestujte v MHD len výnimočne. Vírus má rád chladno a vlhko.

Doma je najlepšie

S chrípkou by ste mali zostať v posteli. Nepreháňajte to s pracovnými povinnosťami a dajte sa vypísať. Najlepšie je, keď sa chorý pokojne lieči. Nevyrušujte ho častými návštevami, nakoľko chrípka je nákazlivá ešte aj potom, čo chorému klesne horúčka.

Veľa tekutín

Pite čo najviac tekutín, najlepšie sú ovocné šťavy a riedke zeleninové polievky.

Prostriedky proti bolesti

Ak máte chrípku, môžete užívať protizápalové prostriedky a lieky proti bolesti. Paralen alebo Ibuprofén znižujú horúčku a zároveň zmierňujú bolesti hlavy a svalov. Na zmiernenie bolesti hrdla sa odporúča kloktať slanú vodu (1 lyžička soli na pol litra teplej vody) alebo cmúľať cukríky. Zvlhčí sa vám krk a organizmus získa aj trochu kalórií.

DÔLEŽITÉ: deťom do 12 rokov nepodávajte acylpyrín.

Čerstvý vzduch a diéta

Dôležité je často vetrať, ak vami lomcuje zimnica, dobre sa prikryte dekou. Jesť by ste mali málo korenisté jedlá s vysokým obsahom škrobu – sucháre, tvaroh, varenú ryžu či vločky a zemiaky, či banány.

Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY