8.9 C
Bratislava
utorok, 23 apríla, 2024

Chrípka a prechladnutie

Chrípka je veľmi nákazlivé vírusové ochorenie. Jeho typickým znakom je výskyt horúčky nad 38 stupňov Celzia a celková malátnosť a slabosť organizmu.

Vírus chrípky sa vyznačuje tým, že ľahko zmutuje. To je dôvod, prečo nie je možné voči nemu získať imunitu raz a navždy. Každý rok od novembra do marca prichádza nová chrípka v podobe epidémie. Na jednej strane v zime chlad stabilizuje jeho krehkú štruktúru, na druhej strane hlien, ktorý chráni naše sliznice, nedokáže v zime účinne brániť jeho prieniku. Chrípkové príznaky prejdú samé po 4 – 5 dňoch, postupne ešte môže doznievať únava a pocit slabosti. Ak teplota a ani ďalšie príznaky neustúpia, je potrebné navštíviť lekára. Nebezpečenstvo vzniká, keď nevyliečené vírusové ochorenie prejde do bakteriálnej infekcie slizníc podráždených vírusom.

Príznaky chrípky

Charakteristickým príznakom chrípky je jej rýchly nástup a výskyt 2 až 3-dňovej horúčky, niekedy až 40 stupňov Celzia. Medzi ďalšie príznaky patrí:

  • zimnica
  • bolesť svalov a kĺbov
  • bolesť kostí
  • bolesť hlavy
  • bolesť v hrudníku
  • suchý dráždivý kašeľ
  • únava a celková slabosť až malátnosť

Prevencia chrípky

  • odporúča sa ľahké stravovanie bohaté na vitamín C a antioxidanty
  • veľa čerstvého ovocia a zeleniny
  • dostatočný príjem tekutín
  • otužovanie – sauna
  • dostatok kvalitného spánku
  • vyhýbanie sa alkoholu a kofeínových nápojov
  • osobná hygiena – hlavne časté umývanie rúk
  • homeopatické prípravky – Influenzinum 9c – 1 dávka ráno v týždni, Thymuline 9c – 1 dávka v iné ráno v týždni, a to po 3 týždne bez prestávky, potom rovnakú sekvenciu 1 týždeň v mesiaci, od októbra do marca.

Aj napriek porekadlu, že každá liečená chrípka trvá sedem dní a neliečená týždeň, pravda je taká, že ochorenie spojené s bolesťami hlavy, únavou a vysokými teplotami radíme k tým ozaj menej príjemným. Ešte nebezpečnejšia je „prechodená“ chrípka. Práve pri nej môže dôjsť k infekciám pľúc, ktoré môžu spôsobiť najmä u starších a chronicky chorých ľudí srdcové zlyhanie. Toto ochorenie preto nepodceňujte! Pokiaľ máte horúčky viac ako 2 dni, máte sťažené dýchanie, alebo búšenie srdca, vyhľadajte ihneď lekára.

Rozdiel medzi chrípkou a prechladnutím

Pri prechladnutí je začiatok ochorenia skôr postupný ako náhly. Pri tomto ochorení sa organizmus stretáva s pôvodcom infekcie – vírusom alebo baktériou, ktoré napádajú horné dýchacie cesty. Choroba sa často objavuje po pôsobení chladu. Závisí od imunitného systému a sily pôvodcu infekcie, čo človek v prípade nákazy ochorenie prebehne ľahko alebo vážne, alebo infekcia prebehne úplne bez príznakov. Ľudia so silnou imunitou odolajú ochoreniu aj napriek kontaktu s chorým človekom. Pri prechladnutí sa môže objaviť bolesť v krku, či nádcha v nose, prípadne malý kašeľ. Tieto príznaky by však mali do 2 – 3 dní ustúpiť. Prítomná môže byť aj mierne zvýšená teplota.

10 skvelých rád ako zvládnuť liečbu chrípky a nachladnutia bez tabletiek

  1. Najlepším liekom pri chrípke aj prechladení je oddych a pokoj na lôžku a spánok. Teplota signalizuje, že telo bojuje proti vírusu, preto je dobré ju hneď neznižovať, ale skôr sa poriadne vypotiť pod teplou prikrývkou. Pri potení telo stráca vodu, preto nezabúdajte na dostatočný pitný režim vo forme vody, alebo čaju.
  2. Čaj z bazy čiernej uľahčuje potenie, sťahuje horúčky, ničí baktérie a čistí zahlienené priedušky. Čaj z nej je prvotriednym liekom na všetky choroby z prechladnutia.
  3. Proti bolestiam v hrdle zas pomôže kloktanie s roztokom slanej vody. Úľavu od bolesti v hrdle vám prinesie aj čajová lyžička domáceho medu.
  4. Cesnak, označovaný aj ako „ruský penicilín“ vzhľadom na jeho silné liečivé účinky je osvedčeným pomocníkom pri nachladení a chrípke. Vezmite 5 strúčikov cesnaku, pridajte 2 deci vody a 150 gramov cukru a povarte zo 5 – 10 minút, Následne nechajte odstáť 3 hodinky a sceďte. Užívajte po polievkových lyžičkách každú hodinu.
  5. Proti kašľu je osvedčený cibuľový sirup, alebo cibuľový čaj. Čaj si pripravíte jednoducho: stačí očistiť a nakrájať jednu väčšiu cibuľu, zaliať do hrnčeka studenou vodou, priviesť k varu, povariť 15 – 20 minút, precediť a piť po dúškoch.
  6. Veľmi účinný pri chrípke aj nachladnutí je čaj z čerstvého zázvoru, ktorý pôsobí antibakteriálne a protizápalovo, upokojuje a zmierňuje bolesti hlavy a tela, pomáha pri zimnici a napomáha pri vylučovaní hlienov.
  7. Na upchatý nos a zapálené dutiny vám pomôže naparovanie nad bylinkami, skúste harmanček (pozor, harmanček môže u niektorých ľudí vyvolať alergické reakcie) mätu, alebo borovicu.
  8. A ešte niečo z babských receptov. Na boľavé hrdlo vám pomôže aj olejový zábal. Zohrejte obyčajný olej v kastróliku na teplotu tela, namočte do neho gázu, alebo starú vreckovku a takto pripravené priložte na krk. Následne už len prekryte igelitom a zafixujte šatkou či uterákom. Opakujte podľa potreby.
  9. Výborným liekom proti prechladnutiu je aj výdatná slepačia polievka. Aj napriek tomu, že pri teplotách, vyčerpanosti a najmä pri bolesti hrdla nemáte chuť na jedlo, práve slepačia polievka vás dokáže rýchlo postaviť na nohy, nezaťaží organizmus a ľahko sa strávi. Za tento účinok vďačí slepačia polievka výbornej kombinácii toho najlepšieho, a to vývaru zo zeleniny, liečivých korenín a ľahkého mäsa. Polievočkou si doplníte tekutiny, posilníte telo, a zároveň sa zahrejete.
  10. Pri chrípke aj nachladení nezabúdajte na dostatočnú hygienu, najmä po absolvovaní potnej kúry vymeňte posteľnú bielizeň a nezabudnite miestnosť poriadne a často vetrať. Čerstvý vzduch osvieži a v zime aj zlikviduje vírusy v ovzduší.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY