0.8 C
Bratislava
utorok, 19 marca, 2024

Bylinky proti akné

Čo je to akné

Akné je zápalové ochorenie mazových žliaz, ktoré vedie k upchávaniu kožných pórov. To spôsobuje vznik uhrov a vriedkov, ktoré sa môžu zapáliť.

Pokožka je často začervenaná. Akné postihuje najviac mladých ľudí v období puberty, kedy je zvýšená činnosť hormónov, ale nezriedka sa vyskytuje aj u dospelých. U dievčat sa toto ochorenie zvykne zhoršiť v čase pred menštruáciou. Akné sa väčšinou vyskytuje na tvári, krku, niekedy na chrbte, hrudníku či na ramenách.

Presná príčina vzniku tohto ochorenia nie je presne známa, isté je, že zhoršenie pleti často spôsobujú faktory: stres, zlá výživa, nedostatok vitamínov, dedičné faktory, určité druhy krémov.

Liečenie akné

Pri liečení akné je veľmi dôležité upraviť životosprávu. Je potrebné vylúčiť alebo aspoň obmedziť potraviny s vysokým obsahom jódu, kravské mlieko, margaríny a rastlinné maslá a jedlá s vysokým obsahom tukov, obmedziť kávu, alkohol, biely cukor, pečivo z bielej múky a korenistú stravu.

Naopak, odporúča sa jesť veľa čerstvého ovocia a zeleniny, doplniť vitamín A, C, E, zinok a nezanedbávať pitný režim. Zároveň je potrebné zmeniť aj svoje myslenie, mať dostatočný pohyb na slnku (30 minút denne) a čerstvom vzduchu.

Veľmi dôležitý je kvalitný spánok a výmena posteľnej bielizne! Najmä za predpokladu, že si spíte tvárou na vankúši.

Alternatívne terapie

  • urinoterapia – používa sa vlastný odstáty moč (1 až viac dňový – čím je moč starší, tým viac amoniaku sa z neho uvoľní a ľahšie sa vstrebáva do kože), ktorý sa natiera na pokožku, alebo prikladá vo forme obkladov.
  • koloidné striebro – už v dávnej minulosti sa striebro používalo ako liek. Jeho antimikrobiálne účinky poznala už staroindická medicína. Aplikuje sa priamo na postihnuté miesta.
  • droždie – na pokožku so zapálenými vyrážkami je vhodné droždie, ktoré pôsobí antibakteriálne. Droždie sa dá použiť v rôznych kombináciách napríklad so smotanou alebo s vlažným mliekom. Takáto maska znižuje mastnotu pokožky, zjemňuje a vypína pleť.
  • zinok, zinková masť – doplnková výživa so zinkom je považovaná za účinnú v boji s mastnou pokožkou, zinkovú masť môžete aplikovať večer pred spánkom na odlíčenú, dokonale čistú pleť a necháte pôsobiť do rána.
  • med a propolis – aplikujte trošku medu (alebo propolisu) na postihnuté miesta a nechajte tento prírodný liek pôsobiť.

Liečenie bylinkami

  • Repík lekársky – má výrazné hojivé a protizápalové účinky, preto je vhodný aj na liečbu akné. Používa sa zvonku i zvnútra, pričom na akné zaberá vo forme odvaru aplikovaného na pleť. Hrsť repíka stačí zaliať horúcou vodou a nechať vychladnúť. Odvar preceďte a pomocou vatových tampónov čistite vyrážky na tvári alebo inde na tele. Repík je vhodný aj na pitie.
  • Rumanček kamilkový – je bylinkou krásy a zdravia, možno ho poznáte aj pod názvom harmanček, alebo kamilka. Má protizápalové účinky, navyše efektívne bojuje proti baktériám. Odvar z neho pripravíte takisto veľmi jednoducho – zalejete, precedíte a aplikujete na postihnutú pokožku. Domácu masku si vyrobíte zmiešaním tejto rozdrvenej bylinky s medom. Ak si chcete pripraviť peeling, do byliniek s medom navyše postrúhajte jablko a pridajte ovsené vločky. Pozor, problematickú pleť neradno drhnúť, skôr len jemne masírovať.
  • Skorocelová voda – jeho lístkami naplníme sklenenú fľašu a zalejeme liehom. Po vylúhovaní riedime vodou. Pokiaľ chceme skorocelovú pleťovú vodu použiť aj na dezinfekčné a hojivé obklady, je treba tinktúru viac zriediť. Môžeme pridať aj niekoľko kvapiek glycerínu.
  • Maska zo zeleného čaju – sypaný zelený čaj zalejte horúcou vodou, nechajte vychladnúť a zmiešajte s dvoma lyžicami bieleho jogurtu. Zmes naneste na očistenú pleť a po 20 minútach zmyte teplou vodou. Pleť bude vďaka antioxidantom, ktoré sú v ňom obsiahnuté svieža, hebká a voňavá.
  • Baza – 2 lyžice kvetov zalejte 1/4 vriacej vody, na tvár potom prikladajte vlažné obklady. Baza má protizápalové účinky.
  • Šalvia – vlažné obklady sú vhodné na mastnú pleť. Otvárajú póry a do pokožky sa tak rýchlejšie dostanú hojivé látky.
  • Ďatelina – čaj z tejto bylinky kvetu má výrazné čistiace účinky.
  • Petržlen – pitím šťavy z petržlenu si prečistíte organizmus, vyplavíte z neho škodliviny, čím sa zlepší aj stav pleti.
  • Žihľava – čaj zo žihľavových listov má výrazné čistiace a detoxikačné účinky.

Ďalšia prírodná pomoc

  • Citrón – šťava z neho lieči zápaly, no pri priamom kontakte s pleťou je až príliš agresívna. Preto ju radšej rozrieďte a omývajte tvár. Takisto vám vytiahne fľaky, ktoré zostávajú po akné. Môžete skúsiť citrón zmiešať s hnedým cukrom a vynikajúci domáci peeling je na svete. Vytlačený citrón nevyhadzujte, ale použite ho na bielenie nechtov.
  • Zemiaky – sú skvelé na mastnú pleť, ošetrite si pleť maskou zo zemiakovej šťavy, do ktorej namočíte vatové tampóny.
  • Cesnak je známy svojimi antibakteriálnymi účinkami, a keďže mierne vysušuje pokožku, môže pomôcť pri akútnych zápaloch.
  • Čajovníkový olej – tea tree olej – pôsobí antisepticky, aplikujte lokálne na postihnuté miesta.

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY