18.3 C
Bratislava
štvrtok, 28 marca, 2024

Ajurvéda

Ajurvéda je považovaná za najstarší liečebný systém na svete, zrodila sa v starobylej Indii pred 5000 rokmi a je často nazývaná „matkou všetkých liečebných systémov“. Jej názov pochádza zo slova „ayur“ – život, a „veda“ – vedomosti, náuka, poznanie čo doslova znamená veda o živote. Táto tradičná indická medicína sa zaujíma o človeka v jeho celistvosti, nehľadí na človeka ako na bytosť oddelenú od prirodzeného okolia. Vychádza naopak z myšlienky, že človek bol vytvorený podľa obrazu vesmíru, z rovnakých zložiek a rovnakými silami.

Tieto zložky: éter (priestor), vzduch, oheň, voda, zem sú základom všetkých živých organizmov a sú v neustálom pohybe. Éter – priestor zodpovedá prázdnym priestorom v tele: ústa, nosné dierky, žalúdok, vzduch zodpovedá pohybom v tele: hlavne svalom a plynom, oheň rôznym enzýmom: metabolizmus, trávenie, žlči, ktorá pôsobí pri trávení potravy, voda zasa obehu telesných tekutín: hlieny, plazma, sliny, moč a zem zodpovedá hmotnej štruktúre tela: kosti, zuby, chrupavky, vlasy. Týchto 5 elementov sa spája a vytvára 3 sily životnej energie – energetické dráhy.

Tri dóše – Váta, pitta a kapha

Každý z nás má vlastnú kombináciu síl dóša a jeho zloženie určuje jeho osobnosť, silné a slabé stránky fyziológie, či intelektuálne schopnosti. Energia je potrebná k tomu, aby sa tekutiny a živiny dostali k bunkám a aby naše telo vôbec fungovalo. Energia je potrebná tiež pre spracovanie potravy, pre udržovanie bunkovej štruktúry. Váta je energiou pohybu, pitta je energiou zažívania a kapha sa stará o „premazanie“ a štruktúru tela. Všetci ľudia majú vatu, pittu aj kaphu – teda kombináciu všetkých 3 dóš, ale jedna z nich je vždy dominantná, druhá je zastúpená menej a tretia z nich má vplyv najmenší.

Váta

Váta je kombináciou éteru a vzduchu. Je to jemná energia spojená s pohybom. Riadi dýchanie, žmurkanie, pohyby svalov a tkanív, tlkot srdca a pohyby cytoplazmy a bunkových membrán. V prípade rovnovážneho stavu, váta podporuje kreativitu a flexibilitu, v opačnom prípade podnecuje strach a úzkosť. Typické znaky pre človeka s prevládajúcou dóšou váta:

  • ľahká, štíhla postava
  • činnosti vykonáva rýchlo, rýchlo pochopí novú informáciu, ale aj rýchlo zabudne
  • sklony k starostiam, k prepínaniu, ľahko sa unaví
  • nepravidelný hlad a trávenie
  • ľahký prerušovaný spánok a nespavosť
  • nadšenie, živosť, bohatá predstavivosť, tvorivosť
  • vzrušivosť, ale aj zmeny nálad
  • duševná a fyzická energia prichádza v návaloch

Pitta

Pitta je kombináciou ohňa a vody, spojená s metabolizmom. Riadi zažívanie, absorbovanie a asimiláciu živín, metabolizmus a telesnú teplotu. V prípade rovnovážneho stavu podporuje bystré myslenie a inteligenciu, v opačnom prípade posilňuje hnev nenávisť a žiarlivosť. Typické znaky:

  • stredná postava
  • svetlé, svetlohnedé až ryšavé vlasy, pokožka svetlá, červenkastá, prípadne pehavá
  • neznáša dobre teplo a slnko
  • stredná sila a výdrž
  • veľký hlad a smäd, silné trávenie
  • známky podráždenia a hnevu pri strese
  • podnikavý typ, má rád ciele a náročné úlohy
  • presná reč, bystrý intelekt

Kapha

Kapha je tvorená kombináciou prvkov zeme a vody, je to energia, ktorá dáva formu telesným štruktúram – tvorí kosti, svaly a šľachy; spája všetky bunky dokopy. Je mazivom pre kĺby, zvlhčuje kožu a udržuje imunitný systém. V rovnovážnom stave kapha vyjadruje lásku, kľud a odpustenie, v prípade nerovnováhy pripútanosť, lakomosť, hrabivosť a závisť. Typické znaky:

  • silná až masívna postava i fyzická sila a výdrž
  • sklony k nadváhe, tučná a bledá mastná koža
  • pokojná, uvoľnená osobnosť, srdečnosť, tolerancia
  • pomalé pochopenie nových informácii, ale dobrá dlhodobá pamäť
  • hlboký spánok
  • pomalé trávenie, mierny hlad
  • sklony k sebeckosti či samoľúbosti

Príčiny chorôb podľa Ajurvédy

Podľa ajurvédskej medicíny je príčinou choroby zlé fungovanie na bunkovej úrovni vďaka nadmiere, či nedostatku váty, pitty alebo kaphy – teda nerovnováhe medzi nimi, alebo vďaka prítomnosti toxínov v tele. Podľa ajurvédy, telo, myseľ aj duch, spolupracujú a snažia sa udržiavať rovnovážny stav – každý ho má iný. Ajurvéda teda nelieči chorobu, ale človeka. Hľadá príčiny ochorenia a nezameriava sa na potlačovanie príznakov.

Liečenie Ajurvédskou medicínou

Na ajurvédsku medicínu sa môžete obrátiť hlavne pri záujme prevencie, aby ste sa udržali v dobrom zdraví, ale takisto lieči aj chronické problémy. Ajurvéda pomôže na: alergie, ekzémy, kožné a dýchacie problémy, chronické bolesti, depresie a stres, tráviace ťažkosti, problémy s močovým mechúrom či syndrómom dráždivého hrubého čreva, obezitu.

Ajurvédske lieky sú vyrábané z množstva liečivých rastlín, alebo môžu byť aj živočíšneho pôvodu – napríklad výluh zo škorpióna sa používa ako protijed pri jeho bodnutí (podľa homeopatickej zásady: podobné sa lieči podobným). Pri liečení sa často používajú aj drahé kamene, kovy, či minerály. Lieky sa užívajú ústami, nosom, rektálne, alebo cez kožu a pripravujú sa do podoby prášku, pasty, olejov, vína, či sušených zmesí.

Pozor – všetky predpisy musí vydávať skúsený ajurvédsky lekár. Špecialista na ajurvédu v Indii dostáva diplom až po 6 rokoch štúdia. Dnes nájdete v Indii okolo 55 štátnych a 70 súkromných univerzít a vzdelávacích inštitúcií pre ajurvédu. Svetová zdravotnícka organizácia uznala ajurvédu za účinný medicínsky systém, aj keď v niektorých krajinách Európskej únie sa ajurvédska medicína oficiálne neuznáva. Pred začatím liečenia je vhodné, aby ste si dôkladne vybrali vášho terapeuta a získali čo najviac informácií o jeho vzdelaní a skúsenostiach.

Ako prebieha terapia

Prvá konzultácia je obvykle dosť dlhá, nakoľko je spojená z radom otázok, ktoré vám bude terapeut klásť. Preberá sa oblasť detstva, stravovania, sexuálny život, hygiena, či športujete, aké máte zdravotné problémy, kedy sa vyskytujú a mnoho iného. Súčasťou býva aj klinické vyšetrenie, kedy sa vyšetruje pokožka, uši, oči, jazyk, ústa, dýchanie, niekedy aj moč alebo stolica. Ajurvéda je spojená aj s astrológiou, preto je možné, že v rámci diagnostiky sa bude stanovovať aj vaše postavenie hviezd. Vďaka určeniu dominancií dóš vo vašom tele (vaše prakriti) vie terapeut prispôsobiť liečbu vám osobne.

Liečba vždy spočíva v kombinácii ajurvédskej stravy, masáží a terapií, jógy a meditácií. Na začiatku liečby ajurvédy sa zvykne aplikovať očistná kúra – Panchakarma.

Panchakarma

Ide o proces očistenia na vylúčenie toxínov z tela. Pozostáva z viacerých metód: terapeutické zvracanie (Vaman), preháňadlá (virechan), liečebné klystíry (basti), premývanie nosných dutín olejom (nasya) a čistenie krvi (rakta mosha). Jedná sa o veľmi účinnú detoxikačnú terapiu s prepracovanými a storočiami overenými technikami, ktorých účinky sú často až neuveriteľné a pôsobia blahodárne na celý organizmus. Samozrejme, toto liečenie musí prebiehať pod dohľadom skúseného terapeuta a po jej ukončení treba následne venovať pozornosť aj revitalizácii organizmu.

Všeobecné ajurvédske zásady

  • Vstávajte zavčasu a vykonajte starostlivú očistu, ktorá sa začína 7 otvormi: oči, uši, nosné dierky, ústa spolu s jazykom a zubami, pupok, pohlavie a anus. Potom sa natrite éterickým olejom a dožičte si kúpeľ. Po krátkom cvičení sa naraňajkujte.
  • Raňajkujte v pokojnom prostredí. Pite až po jedle (zelený/bylinkový čaj)
  • Večera by mala byť ľahká, po nej má nasledovať prechádzka na podporu trávenia. Pred spaním – nie neskoro večer si očistite uši a nosné dierky éterickým olejom.
Predchádzajúci článok
Ďalší článok

SÚVISIACE ČLÁNKY

POSLEDNÉ ČLÁNKY